Legionelloza – dlaczego nie powinniśmy jej lekceważyć?

Bakterie z rodziny Legionella pneumophobilla to mikroorganizmy, należące do najbardziej szkodliwych patogenów, obecnych w naszym otoczeniu. Występują one przede wszystkim w miejscach zastoju wody oraz instalacjach i urządzeniach wodnych, wykorzystywanych jedynie raz na jakiś czas. Przebywając w temperaturze 30-45 stopni Celsjusza, do tego przy optymalnym poziomie pH, bakterie te rozwijają się niezwykle szybko, co umożliwia im bezproblemowe przeniesienie się na pozostałe elementy instalacji. To z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko infekcji u osób, korzystających z wodociągu tudzież klimatyzacji. Do najpoważniejszych schorzeń, spowodowanych zarażeniem bakteriami Legionella, jest właśnie legionelloza. Oto, co powinniśmy zatem wiedzieć na jej temat.

Czym dokładnie jest legionelloza?

Jest to choroba układu oddechowego, spowodowana najczęściej wdychaniem rozpylonych kropel wody, wewnątrz których przebywają bakterie. Pierwszym objawem legionellozy jest gorączka. W przypadkach mniej poważnych, to właśnie na niej kończy się ogólne zakażenie, ponieważ symptom ten ustępuje sam po kilku dniach. Nierzadko zdarza się jednak, że chory zaczyna dodatkowo odczuwać zaburzenia pracy układu oddechowego. Mowa tu o nawracających dusznościach, problemach ze złapaniem oddechu, zaś w najpoważniejszych przypadkach – nawet ostra niewydolność oddechowa. Bagatelizowanie tego typu symptomów może z kolei doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego płuc, prowadzącego niekiedy nawet do śmierci pacjenta.

Jak uchronić się przed tą chorobą?

Najczęstszym powodem nagłego zachorowania na legionellozę jest nieprawidłowa eksploatacja instalacji wodociągowej lub klimatyzacji. Porowate powierzchnie zaniedbanych, rdzewiejących rur sprzyjają bowiem rozwojowi tego typu mikroorganizmów. Znajdują się w nich bowiem różnego rodzaju biofilmy, którymi bakterie Legionella mogą się pożywić. Co więcej, przebywając pod biofilmem, mikroorganizmy te są chronione przed działaniem chemikaliów, wprowadzanych do instalacji w celu ich zniszczenia. Z tego też powodu, warto postawić na usługi specjalistycznych firm, zajmujących się tzw. dezynfekcją termiczną. Procedura ta jest bowiem dużo efektywniejsza od tradycyjnych metod, zapewniając długotrwałe bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom instalacji.