Można stwierdzić, że Polska otworzyła się na alternatywne źródła energii w 2009 roku. Co się wtedy stało? Od wspomnianego roku obowiązuje w naszym kraju dyrektywa OZE 2009/28/WE, która zobowiązuje Polskę do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje alternatywnych źródeł energii i opowiadamy, jak samemu wykorzystywać alternatywne źródło w swoim domu.
Dlaczego inżynierowie wciąż szukają nowych źródeł energii?
Nowoczesny świat potrzebuje coraz większego dostępu do energii. Przyczyną jest wzrost liczby ludności, zwiększone tempo rozwoju gospodarczego i postęp w wykorzystywaniu nowych technologii. To wszystko powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na ten moment korzystanie z energii wciąż znacznie negatywnie wpływa na środowisko naturalne i zmienia klimat. Na domiar złego zasoby wykorzystywane do tworzenia energii są ograniczone i zlokalizowane w różnych częściach świata. Oprócz tego określona podaż i zwiększający się popyt sprawia, że ceny zużycia energii są coraz wyższe. Wszyscy to odczuwamy, płacąc wyższe rachunki za energię elektryczną. Stąd zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej Polski jest interesem każdego obywatela.
Jak tworzona jest energia z wody?
Od zawsze woda była wykorzystywana do nawadniania pól i napędzania turbin i poszczególnych elementów występujących w zakładach produkcyjnych, kuźniach i młynach. Co ciekawe dopiero po raz pierwszy wodę do wytworzenia prądu wykorzystano w XIX wieku. Obecna hydroenergetyka opiera się na potencjalne rzek i zbiorników wodnych, w których inżynierowie konstruują zaporowe i przepływowe elektrownie. Oprócz tego hydroenergetyka wykorzystuje również energię fal, pływów i prądów morskich występujących na morzach i oceanach. Warto dodać, że elektrownie wodne bez względu na ich mechanizmy działania przekształcają potencjalną energię wodną na energię kinetyczną, a ta z kolei w dedykowanych prądnicach przekształca w prąd.
Omawiając energię, która jest generowana z wody, warto wspomnieć o największej elektrowni, która położona jest na rzece Jangcy w Chinach. W celu zrealizowania tak ogromnej inwestycji przesiedlono 1,3 miliona osób a obszar, który został zatopiony, można przyrównać do powierzchni 17 dużych miast lub 3000 wsi. Jak widać tworząc alternatywne źródła energii potrzebna jest mobilizacja. Obecnie nadal jest to najkosztowniejszy projekt, jaki zrealizował człowiek na ziemi. Między innymi dlatego w produkcji prądu wytworzonej w elektrowniach wodnych przodują Chiny, natomiast pozycja Europy jest wciąż rozwijana. Liderem wśród krajów europejskich jest Norwegia.
Jak tworzona jest energia z wiatru?
Omawiając alternatywne źródła energii, nie sposób nie wspomnieć o energii wiatrowej. To sektor przemysłu, który rozwija się najszybciej. Aby wytworzyć energię elektryczną, wykorzystując wiatr, potrzebne są turbiny wiatrowe. Zazwyczaj takie konstrukcje są skupione w jednej lokalizacji, tworząc tym samym farmy wiatrowe. Ilość energii elektrycznej, która jest wytworzona, determinuje siła wiatru, a także częstotliwość występowania wiatru w danym regionie. Z tego powodu na przykład na terenie Polski farmy wiatrowe buduje się na terenie nadmorskim i na przełęczach górskich, gdzie wiatr jest najsilniejszy i pojawia się z najwyższą częstotliwością.
Pomimo stosowania przemyślanej polityki polskiego rządu liderem w energii wiatrowej są Hiszpanii i Niemcy. Największa farma wiatrowa położona jest w Anglii o nazwie „London Array”. Funkcjonuje od 2013 roku, dostarczając energię elektryczną za pomocą 175 wiatrowych turbin. Wygenerowana energia jest transportowana, dzięki kablom położonym pod ziemią.
Wykorzystuj sam energię słoneczną
Nie ma co ukrywać, że słońce to największe źródło energii. Jest ono wykorzystywane na wiele sposobów przez człowieka. Obecnie za pomocą energii słonecznej zasila się kalkulatory, zegarki, kamery monitoringu, oświetlenie zewnętrzne czy znaki drogowe. Energię pochodzącą ze słońca można przetwarzać za pomocą paneli fotowoltaicznych i kolektorach słonecznych. Jak widać, alternatywne źródła energii mogą być dostępne również dla społeczeństwa. Powyższe rozwiązania można stosować w gospodarstwach domowych do wytwarzania własnego prądu, a w przypadku kolektorów również ciepłej wody użytkowej.
Więcej na temat odnawialnych źródeł energii.