Malowanie proszkowe- co to jest? To coraz bardziej popularne i ceniona metoda ze względu na jakość pokrycia i parametry techniczne. Świetnie sprawdza się na metalach, drewnie, a nawet szkle. Najczęściej tą metodą maluje się samochody, felgi, ramy rowerów i balustrady. Farba proszkowa rozprowadzana zostaje za pomocą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Metoda ta nazywana jest także malowaniem na sucho.
Fenomen malowania proszkowanego
Wyjątkowość efektu zawdzięcza się etapowemu procesowi. Malowanie proszkowe- jak to się robi kolejno?
Pierwszy etap to przygotowanie powierzchni. Najpierw musi ona zostać odpowiednio oczyszczana, by zapewnić odpowiednią przyczepność. Dokonuje się tego przez piaskowanie. W ten sposób powierzchnia jest dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń.
Drugi etap to nakładanie podkładu. Jaki podkład stosuje się w malowaniu proszkowym? Najczęściej wybieranym i uznawanym za najlepszy to podkład cynkowy. Skuteczni chroni przed powstawaniem korozji dzięki zmodyfikowanej żywicy epoksydowej. Składnik ten ma wysoki wskaźnik gęstości i słynie z dużej odporności na wilgotność. W efekcie tworzy powłokę o lekkiej strukturze, ułatwiając przyleganie kolejnych warstw.
Trzecim etapem jest nakładanie farby. Malowanie elektrostatyczne stosowane jest za pomocą urządzeń wytwarzających efekt ładowania się cząsteczek. Powierzchnia, która jest malowana, przyciąga je w momencie wytworzenia pola elektrostatycznego. Podczas natrysku drobinki ładowane są ujemnie, a cząsteczki powierzchni malowanej- dodatnio. W ten sposób wytwarza się pole elektrostatyczne, a drobinki farby przylegają równomiernie do powierzchni.
Inaczej przebiega proces malowania elektrokinetycznego, nazywanego także metodą tribo. W tym wypadku cząsteczki farby naładowane zostają przez sprężone powietrze. Ładunek jest niesiony przez drobinki farby. Między urządzeniem do malowania a powierzchnią spryskiwaną nie tworzy się pole elektrostatyczne. Dodatnie naładowanie cząsteczek farby wynika z tarcia. Drobinki ocierają się o siebie, wewnętrzne ścianki przewodu do aplikowania farby i o wewnętrzne ściany aplikatora. Cząsteczki zderzają się z powierzchnią malowana i tym samym do niej przylegają. Jest to bardziej wymagająca technika. Aby efekt z pracy był zadowalający, pomieszczenie do pracy musi spełniać rygorystyczne normy.
Czwarty i ostatni etap, to utwardzanie farby. Element pokryty proszkiem zostaje umieszczony w piecu lakierniczym. Temperatura w nim to około 200 stopni Celsjusza. Pod wpływem gorąca powłoka ulega stopieniu, a następnie utwardzeniu. Przeciętny czas utwardzania to 20 minut.
Malowanie proszkowe- ekonomiczne rozwiązanie
Metoda proszkowa jest droższa niż malowanie na mokro. Przedkładając jakość nad cenę, w dalszej perspektywie łatwo można dostrzec ekonomiczną oszczędność takiego wyboru. Jak to działa, że malowanie proszkowe pozwala zaoszczędzić? Przede wszystkim na korzyść przemawia trwałość. Z reguły części malowane tradycyjnie wymagają odświeżenia po kilku latach. Zwłaszcza gdy są to elementy narażone na przykład na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Malowanie proszkowe pozwala uniknąć powtarzania procesów.
Czynnikiem przemawiającym na korzyść malowania proszkowanego jest to, ile warstw potrzeba, by pokryć element. Jedna warstwa przypomina grubością kilka warstw farby kładzionej na mokro.
Ile kosztuje malowanie proszkowe? Wszystko zależy od rozmiaru, specyfiki i stanu malowanej powierzchni. Na przykład malowanie powierzchni aluminiowej jest droższe niż usługa wykonana na elementach stalowych. Najtaniej kosztuje malowanie stali surowej, gdyż nie wymaga dodatkowego przygotowywania. Powierzchnie używane należy wcześniej oczyścić poprzez piaskowanie. Ceny malowania są także uzależnione od regionu. Średnio cena wykonania usługi na metrze kwadratowym stali surowej waha się od 35 do 42 zł. Malowanie na podkładzie to koszt rzędu 65-82 zł za metr kwadratowy.