Mierniki jakości powietrza – urządzenia dbające o nasze zdrowie
Jak co roku w okresie jesienno-zimowym wraca temat jakości powietrza. Działalność ciepłowni czy fabryk funkcjonujących na bazie paliwa stałego powoduje jego pogorszenie. Nie oznacza to jednak konieczność wdychania powietrza o złej jakości, ponieważ na ratunek przychodzą inteligentne urządzenie – czujnik pyłu zawieszonego oraz czujnik tlenku węgla. Jakie mają funkcję oraz jak pomagają w codziennym życiu? Te informacje uzyskasz w niniejszym artykule.
Mierniki wewnętrzne do pomiaru jakości powietrza w środowiskach, w których funkcjonujemy
Czujniki jakości powietrza wewnętrznego monitorują poziom zanieczyszczeń wewnątrz danego budynku poprzez porównanie go z poziomem smogu z zewnątrz. Urządzenie pozwala na uzyskanie rzetelnych informacji o jakości powietrza, którym oddychamy w domowych pomieszczeniach, miejscach pracy czy szkołach w zależności gdzie go zamontujemy. Czujników tych jednakże nie zaleca się stosować na zewnątrz budynków z uwagi na niedostosowanie urządzenia do zewnętrznych warunków atmosferycznych.
Główną funkcją mierników wewnętrznych jest pomiar poszczególnych parametrów powietrza. Na polskim rynku można spotkać mierniki monitorujące pyły PM2.5, PM10, poziom lotnych związków organicznych (LZO), poziom formaldehydów, temperaturę czy wilgotność powietrza.
Jak widać, urządzenia te umożliwią pomiar wielu parametrów – lecz wachlarz funkcji zależy od danego modelu miernika. W sklepach króluje różnorodności dlatego możemy zakupić zarówno sam czujnik pm2.5, jak i czujnik pyłu zawieszonego PM2.5 oraz PM10. Czujniki z górnej półki umożliwią również pomiar wilgotności powietrza – te z kolei doskonale sprawdzają się w domach. Jeżeli interesuje Cię czujnik wysokiej klasy, warto pomyśleć nad zakupem miernika oferowanego od wiodących firm diagnostycznych posiadających własną sieć sensorów.
Omawiając wewnętrzne mierniki, warto także wspomnieć o czujniku czadu. Czujnik tlenku węgla stanowi gwarancję bezpiecznego okresu grzewczego. Chroni przed zatruciem czadem i jest polecany szczególnie w domach, w których użytkownicy korzystają z kotłów gazowych, gazowych podgrzewaczy wody oraz kominków.