Paliwo gazowe- jak powstaje?

Co to jest paliwo gazowe? W kilku słowach można ująć, że jest to mieszanina wieloskładnikowa gazów palnych i niepalnych. Mogą być pochodzenia naturalnego i sztucznego. Najsłynniejszym paliwem gazowym jest słynny gaz ziemny- pochodzenia naturalnego oraz LPG- mieszanka propanu i butanu.

Gaz ziemny jest najkorzystniejszym paliwem kopalnym z ogólnodostępnym. Definicja paliwa gazowego to mieszanina gazów i par, które zawierają duże ilości metanu i zostaje wydobywana z ziemi. Każdego roku rośnie ilość odbiorców, którzy decydują się na taką formę ogrzewania. To świetna alternatywa dla pozostałych paliw kopalnych z uwzględnieniem korzyści ekologicznych. Nie oznacza to jednak, że złoża gazu zimnego nigdy się nie wyczerpią, ponieważ są one nieodnawialne.

Sposób powstawania paliwa gazowego

Kto wynalazł paliwo LPG i kiedy? Po raz pierwszy paliwo gazowe otrzymał w 1910 roku Walter Snelling- amerykański chemii, który zarówno odkrył propan, jak i specjalizował się w tematyce materiałów wybuchowych. W sprzedaży LPG było dostępne od roku 1912 jako bezpieczne paliwo do kuchenek gazowych.

Czemu na LPG mówimy gaz, skoro ma postać cieczy? Najpierw trzeba się dowiedzieć, skąd paliwo się bierze. Propan-butan to produkt uboczny uzyskiwany przy rafinacji ropy naftowej, a także ze złóż gazu ziemnego. Wymagania co do właściwości paliwa są ściśle określone.

Paliwo- jak powstaje z gazu. Proces jest prosty w wytłumaczeniu. Na początku LPG w temperaturze pokojowej z zachowaniem ciśnienia normalnego, to jest 101325 Pa, ma postać gazu. Skropleniu ulega w temperaturze pokojowej, ale przy ciśnieniu od 2,2 do 4 atm. (gdzie 1 atm. = 101325 Pa). Pompowany jest do butli przy ciśnieniu 6 atm. Aby nie doszło do rozerwania się butli pod wpływem rozszerzających się właściwości paliwa, napełnia się je do 80% lub 85% objętości.

Ceny gazu w Polsce

Ceny gazu w Polsce podawane są dwóch jednostkach. Większość z nas posługuje się wartością m3. Dostawcy gazu korzystają z miernika kWh. Skąd takie urozmaicenie? Jest to bardziej miarodajny wskaźnik z racji niejednolitej wartości opałowej gazu.

W 2019 roku Polsce mocno spadła kwota za paliwo. Ceny osiągnęły najniższą kwotę w historii gazu na polskiej giełdzie. To bardzo dobre wieści. Możemy liczyć na niższe kwoty za ogrzewanie gazowe domów. Na tej sytuacji zarobić powinna także sama giełda. Rynek gazowy ma duży potencjał, regularnie odnotowuje się wzrost obrotów, a to przekłada się na przychody.