Prefabrykat- co to jest?

Budowa domu w dzisiejszych czasach może potrwać zaledwie kilka dni. Skrócenie czasu budowy nawet do kilkunastu tygodni jest kuszące dla ludzi, którzy marzą o swoim domku, ale niekoniecznie chcą spędzać niekończące się tygodnie na budowie. Warto więc dowiedzieć się co to jest prefabrykat.

Definicja podaje, że prefabrykat to półprodukt będący elementem budowy, który służy do montażu na placu budowy. Jest nią każda część budowlana lub konstrukcyjna, której parametry zbliżone są do określonych albo wymagają niewielkiej obróbki.

Jeśli z grubsza wiadomo co znaczy prefabrykat, trzeba dowiedzieć się, jakie prefabrykaty do budowy domu wybrać.

Budowanie w mig

Pierwszym skojarzeniem budowy z prefabrykatów jest powstawanie bloków z tzw. wielkiej płyty w minionym ustroju polityczny. Jest to dość krzywdzące, jeśli weźmiemy pod uwagę rozwój technologiczny. Dzisiaj z gotowych elementów można stworzyć niemal cuda architektoniczne, więc i dom marzeń da się zbudować. Może się on składać nawet z kilku kondygnacji.

Największą zaletą budowania domu z gotowych elementów jest czas powstawania budynku. Na wyznaczone miejsce zostają przywiezione płyty, które będą tworzyć ściany. Każdy element jest dostosowany do indywidualnych preferencji. Tak więc w płycie mamy już otwory na okna i drzwi według projektu.

Dom z płyt w stanie surowym powstaje w zaledwie kilka dni. Pozostałe elementy, jak dach, okna, ocieplenie, elewacja jest wykonywane metodami tradycyjnymi. Całościowy czas budowy to około 10-12 tygodni.

Aby dom spełniał swoją funkcję, musi być wykonany z odpowiednich materiałów. Do produkcji prefabrykatów używa się różnych kruszców w zależności, jaką role płyty będą pełniły. Producenci prefabrykują również elementy zbrojenia, np. słupy, nadproża i podciągi. Bardzo często są one zintegrowane z gotowymi ścianami.

Decydując się gdzie kupić półfabrykaty, warto dowiedzieć się, czy firma dysponuje sprzętem ciężkim do przewozu i dźwigiem do ustawiania płyt oraz, czy wliczają transport w cenę. Warto na koniec dodać, że bardzo często zakup prefabrykatów w cenie ma wliczony montaż. O to również warto się pytać, dzięki temu zaoszczędzimy. Jeśli w okolicy znajdują się konkurencyjni producenci płyt, nie warto wybierać najtańszego, ale dokładnie przeanalizować każdą ofertę, by uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Warto przyjrzeć się także długości udzielanej gwarancji. Przeciętnie jest to okres 50 lat.