Praca na hali produkcyjnej w dużej mierze powinna opierać się na optymalizacji zarówno całego procesu pracy, jak i samej produkcji. Im szybciej coś jest transportowane między punktami, tym szybciej i łatwiej coś innego wykonać. Przenośniki wibracyjne są właśnie takimi urządzeniami, które przeznaczone są w dużej mierze do dozowania i transportu surowców sypkich i kawałkowych właśnie wewnątrz zakładów.
Rodzaje przenośników
Przenośniki wibracyjne możliwe są do kupna w kilku wersjach. Wyróżnić można podajniki wibracyjne korytowe, rurowe i rusztowe. Różnią się one także w zależności od zastosowanego napędu. Wyróżniamy podajniki z napędem bezwładnościowym, napędem wibracyjnym. Istotne jest także to, gdzie w podajniku jest umieszczony napęd i tutaj z kolei wyróżniamy podajniki z napędem dolnym, górnym bądź bocznym. Różny jest także sposób montażu, gdzie wyróżnić można wersję podpartą i podwieszoną.
Podajnik wibrujący korytowy oraz transportujący
Przenośniki wibracyjne korytowe to urządzenia, które w procesach produkcyjnych stosowane są jako wybierająco-dozujące, dzięki czemu stanowią jednocześnie zamknięcie otworów zbiorników. Używa się je w instalacjach dozowania, naważania i konfekcjonowania. Ich zadaniem jest także transport surowców i produktów nawet na kilkanaście metrów, dlatego świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju dużych i przestronnych halach produkcyjnych. W zależności od zapotrzebowania podajniki mogą być wyposażone w wykładziny o różnej odporności na ścieranie.
Podajniki rurowe dozujące
Innym rodzajem podajników są podajniki rurowe dozujące, które stosuj się do transportu materiałów proszkowych, które się pylą, lub takich, które są granulowane. Mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Ich cechą charakterystyczną i bardzo dużą zaletą jest szczelność i wydajność transportowa, która jest na wysokim poziomie. Modułowa budowa umożliwia wymianę rury w łatwy sposób, wystarczy odkręcić ją od kozła napędu i gotowe.