Przemysłem jest nazywany dział materialnej produkcji nierolniczej, w której dla dobra ludzi zasoby naturalne są wydobywane i przetwarzane.
Zgodnie z Europejską Klasyfikacją Działalności stosuje się podział przemysłu na 4 sekcje:
- górnictwo i wydobywanie
- wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną
- dostawa wody
- przetwórstwo przemysłowe
Co to jest przetwórstwo przemysłowe, można zdefiniować jako fizyczne lub chemiczne przetwarzanie surowców, półproduktów lub materiałów w nowy wyrób. Definicja przetwórstwa przemysłowego obejmuje przetwarzanie surowców z działalności rolnej, leśnej, rybołówstwa, górnictwa i innych wytwórczych działalności.
Działy przetwórstwa przemysłowego
Przetwórstwo przemysłowe rozdzielane jest na działy. W sumie jest ich 24. Każdy z działów jest jeszcze rozdzielone na podklasy. Podział ten nosi nazwę Polska Klasyfikacja Działalności (PKD).
PKD ustala nazwy, symbole i zakres grup. Jest wykorzystywana do klasyfikowania podmiotów gospodarczych dla potrzeb REGON- u, opracowuje bilans gospodarki narodowej czy też przedstawiania struktury gospodarki Polski z punktu podziału pracy. Ponadto potrzebna jest do zestawienia statystyk czy porównań międzynarodowych
Oto niektóre przykłady przetwórstwa przemysłowego według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Podstawowe z nich to produkcja artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych, tekstylnych, odzieży, skór i skóropodobnych wyrobów. Wchodzi to także przemysł farmaceutyczny, chemiczny, produkcja maszyn czy samochodów oraz mebli.
Oto przykład jak wygląda wykaz działu produkcji artykułów spożywczych:
- przetwarzanie i konserwowanie mięsa i produkcja wyrobów mięsnych
- przetwarzanie i konserwowanie ryb, mięczaków i skorupiaków
- przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
- produkcja olejów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
- wytwarzanie wyrobów mleczarskich
- wytwarzanie produktów przemiału zbóż, skrobi oraz wyrobów skrobiowych
- produkcja wyrobów piekarskich i mącznych
- produkcja pozostałych produktów spożywczych
- produkcja paszy i gotowych karm dla zwierząt
Przemysł przetwórczy w Polsce
W kwietniu 2019 roku produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 9,2 proc. rok do roku. GUS podał także, że w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,6 proc. Wygląda na to, że przetwórstwo przemysłowe w Polsce ma się bardzo dobrze.
Główny urząd statystyczny przyjrzał się także wskaźnikowi ufności. Przetwórstwo przemysłowe osiąga wyższe wyniki z każdym miesiącem. Zamówień zarówno krajowych, jak i zagranicznych przybywa. Wiele wytwarzanych produktów w Polsce staje się rozpoznawalnych za granicą.
Analitycy nie są jednak optymistyczni. Uważają, że dobre wyniki są tylko chwilowe i możemy liczyć się ze spadkiem. Nawet jeśli tak będzie, to ostatnie lata pokazują, że proces spadku także jest chwilowy.
Największymi gigantami przetwórstwa przemysłowego w Polsce jest Orlen, Lotos, PGE, PGNiG i KGHM. Według rankingów sektory typowo z przemysłem związane, plasujące się w czołówce, to budownictwo przemysłowe oraz przemysł maszynowy. Badania wykazują, że w przemyśle produkcyjnym jest nadal najwięcej miejsc pracy. Często z racji braku chętnych albo ze względu obniżenia kosztów utrzymania pracowników, inwestorzy decydują się na zatrudnienia obcokrajowców. Jeśli przemysł nie wymaga specjalistycznych przeszkoleń, z chęcią zatrudniani są Ukraińcy, Gruzini, a nawet mieszkańcy Azji, jak Nepalczycy czy Bengalczycy