O Nord Stream co jakiś czas słychać w mediach. Co to jest rurociąg? Gazociąg rurociągowy obejmuje transport ropy naftowej, wody i gazu. Jak nazwa wskazuje, przesyła się je ciągiem rur tworzących rurociąg. Zanim omówimy temat Nord Stream, poznajmy, jak działa rurociąg.
Rurociągi- budowa i sposób działania
Jak sama już wspomnieliśmy na wstępie, rurociąg składa się z rur, a ponadto armatury, zaworów i instrumentów pomiarowych. Przetłocznie, będące także elementem budowy, napędzają ruch ropy i gazu. Rozdziela się dwa podstawowe typy rurociągów. Pierwsze to metalowe, budowane ze stali lub mosiądzu. Drugi typ powstaje z betonu, wyrobów porcelanowych albo materiałów sztucznych.
Inny podział klasyfikuje się według odległości przesyłu. Rurociągi istnieją lokalne, narodowe, ponadnarodowe i transkontynentalne. Dwa ostatnie rodzaje przesyła ropę i gaz na tysiące kilometrów. Mają one ogromne znaczenie dla światowej gospodarki.
Rurociągi lokalne od dalekosiężnych różnią się od siebie siłą przesyłu. Lokalne stosują niższe ciśnienie, te drugie za pomocą wysokiego ciśnienia nadają duży pęd przesyłanej ropie. Niekiedy warunki środowiskowe zmuszają do budowy rurociągu nad ziemią. Najczęstsze takie przypadki występują na rosyjskiej Syberii oraz w Kanadzie, regionach wiecznej zmarzliny.
Na świecie największa sieć rurociągów nafty i gazu posiadają Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, Meksyk i Chiny. 65% rurociągów na świecie znajduje się w USA. Rosja jest na drugim miejscu, a trzecia Kanada.
A ile rurociągów przebiega przez Polskę? W naszym kraju sieć liczy tylko 2280 km ropociągów i 15 tys. km gazociągów. Rurociągi naftowe są ogniwem dostaw z Rosji do Europy Zachodniej. PERN Przyjaźń zarządza infrastrukturą rurociągów. PKN ORLEN wybudował dwa rurociągi. Pierwszy między Płockiem a Ostrowcem Wielkopolskim, gdzie znajduje się baza paliw. Długość to 214 km rur z wydajnością przesyłu 500 m3 na godzinę. Na tym jednak spółka nie kończy, trwają projekty, by przedłużyć ciąg rur na Dolny Śląsk.
Drugi rurociąg, który jest w posiadaniu ORLENU łączy petrochemię w Płocku z magazynem paliw w kopalni „Góra” koło Inowrocławia. Łącząc oba odcinki razem z systemem PERN „Przyjaźń” stworzy się możliwość przesyłu paliw i ropy do magazynów kawernowych.
NORD STREAM
Inna nazwa tego rurociągu jest Gazociąg Północny. Co łączy Nord Stream? 1222 km odcinek rur łączy Rosję z Niemcami. Jego początek ma w obwodzie wołogodzkim, w miejscowości Babajewo, by następnie dotrzeć do Morza Bałtyckiego w Wborgu i dnem morza zakończyć swój bieg w Lubminie koło Greiswaldu w Niemczech. Jest najdłuższym gazociągiem na świecie. Pierwsza nitka została oddana 8 listopada 2011 roku, a druga 11 miesięcy później- 8 października 2012 roku.
1189 km Nord Stream wynosi odcinek podmorski. Końcowe odcinki przebiegają przez wody terytorialne Rosji i Niemiec, lecz centralne przez terytoria Szwecji, Finlandii i Danii. Jak buduje się rurociąg przebiegający przez różne strefy ekonomiczne, wymagane są zgody. I tak pierwsza została udzielona przez Danię, a za jej przykładem Szwecja i Finlandia
Do budowy wykorzystywano okręty floty rosyjskiej. Przebieg linii gazociągu wyznaczały okręty hydrologiczne, a instalację układały bezzałogowe statki podwodne zwane batyskafami. Po zakończeniu budowy marynarka rosyjska ma ochraniać Nord Stream. Gazociąg północny rodzi też wiele dysput i kontrowersji. Najwięcej negatywnych komentarzy wypływa ze strony polskiej i państw nadbałtyckich, które zostały pominięte