Aluminium- właściwości i cena

W każdym polskim gospodarstwie domowym można znaleźć przedmioty wykonane z aluminium. To tani i popularny materiał o szczególnych właściwościach. Żeby je docenić, należy się zgłębić w sam temat aluminium- co to jest i kto je odkrył.

Aluminium to glin czysty technicznie. Zawiera różne ilości zanieczyszczeń, w zależności od metody otrzymywania. Skąd się bierze aluminium?

Wytwarzanie aluminium

Zanim w naszych domach pojawiły się sprzęty aluminiowe, ktoś musiał dokonać odkrycia. Angielski fizyk Humphrey Davy odkrył w 1807 roku aluminium i nadał mu nazwę. Nie umiał uzyskać jego metalicznej formy. Kto wynalazł aluminium takie, jakie znamy? 18 lat później osiągnął to Hans Christian Ørsted w skali laboratoryjnej.

Dzisiaj aluminium pozyskuje się głównie z boksytu. Z kopalni trafia do zakładu, w którym przetwarza się go w tlenek glinu. W pierwszej fazie ruda zostaje rozdrobniona do konsystencji piasku w młynie kulowym, a następnie następuje ekstrakcja tlenku glinu w procesie Bayera. W drugiej fazie produkt zostaje umieszczony w zbiorniku ciśnieniowym i jest podgrzewany do temp. 240 °C. Efektem jest powstanie glinianu sodu. Nierozpuszczalne zanieczyszczenia zostają odseparowane w zbiornikach grawitacyjnych, gdzie przeprowadza się hydrolizę.

Dzięki tym procesom aluminium ma właściwości, które umożliwiają zastępowanie nim inne materiały, będąc lżejszym i tańszym. Ma trzykrotnie mniejszą gęstość od stali i w czasie niskich temperatur jego wytrzymałość wzrasta. Plusem jest także możliwość wielokrotnego recyklingu aluminium, przy czym nie niszczy to jego struktury. Elementy skonstruowane z aluminium można ze sobą bez problemu łączyć. Jest przewodnikiem ciepła i elektryczności. Ma także właściwości ochronne, buduje się z niego osłony przeciw promieniowaniu rentgenowskiemu.

Z uwagi na walory aluminium jest ono używane w wielu branżach. Począwszy od branży spożywczej, gdzie powszechne jest używanie puszek na napoje, po wykorzystywanie twardszych stopów w branżach budujących sprzęt sportowy, AGD, a nawet samochodów i samolotów. Ze względu na właściwości antykorozyjne glinu połączonego z krzemem wykorzystuje się go do produkcji felg.

Plastyczność tego materiału daje różnorakie możliwości jego obrabiania. Za pomocą frez do aluminium można wycinać wzory różnej wielkości i kształtu w sprasowanej blasze. Często stosuje się obróbkę wiórową, plastyczną oraz gwintowanie.

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego aluminium nie da się pomalować? Do końca to nie jest prawda, bo jak wytłumaczyć kolorowe puszki do wspomnianych napojów? Rzeczywiście, struktura aluminium nie pozwala na malowanie tradycyjną farbą. Korzystając natomiast z metody proszkowej, można uzyskać wymarzony kolor na powierzchni.

Wartość surowca

Obrót aluminium notowane jest na kilku giełdach towarowych. Od 1978 roku codziennie notowane jest na giełdzie London Metal Exchange. Ceny wyrażane są w dolarach za cenę.

W ostatnich latach odnotowano również większe zainteresowanie tak zwanym aluminium wtórnym oraz stopami tego metalu z innymi. Czynnikiem przeważającym wzrostu zapotrzebowania na złom aluminiowy, jest niższa cena odzysku od pozyskiwania glinu.

Na skupach złomu dużą popularnością cieszy się aluminium. Cena za kilogram nie jest wysoka, w zależności od stanu sprzedawanego złomu wynosi od 2,20 do 4.20 zł za kilogram. Nie są to kokosy, wziąwszy jednak pod uwagę popularność tego tworzywa, na skupie złomu można otrzymać pokaźną sumkę.